Без цукру, зі стевією!
ico Адреса: 03039, м. Київ, вул. Голосіївська, 13-А
ico Мова
ico
ico
ico
Товарів На суму
0 шт. 0.00 грн
Без цукру, зі стевією!
03039, м. Київ, вул. Голосіївська, 13-А
Повернутися до статей

Кето-дієта для початківців. З чого почати дієту? Кетоз

Кетогенна дієта пройшла безліч досліджень і показала себе як ефективний і досить безпечний метод схуднення. Швидкість відходу зайвої ваги знаходиться приблизно на тому ж рівні, що і при голодуванні, але при цьому організм отримує необхідні нутрієнти й енергію з кетогенних продуктів, який складають основу такого харчування.

Суть кето-дієти полягає у вживанні мінімальної кількості вуглеводів і, зокрема, глюкози при підвищеному рівні жирів і білків в раціоні. Таке харчування стимулює вироблення кетонових тіл, які стають головним запасом енергії для мозку і м’язів — при цьому знижується апетит.

Кетогенная дієта окрім свого відчутного ефекту для схуднення також вважається хорошим варіантом контролю рівня глюкози при цукровому діабеті другого типу. Крім того, таку систему живлення використовують для симптоматичного лікування епілепсі: велика кількість корисних жирних кислот захищає речовину центральної нервової системи, а сам стан кетозу контролює частоту і тривалість епілептичних припадків, роблячи їх рідше і коротше.

Як увійти до кетозу?

Головне поняття, з яким тут треба ознайомитися — це кетоз.

Організм доходить до нього, коли закінчуються запаси глюкози в печінці й треба шукати нові речовини для розщеплювання на молекули АТФ. Вуглеводів немає — немає і глюкози, до якої вони розпадаються. За наявності білків і жирів, які розпадаються до кетонових тіл і жирних кислот відповідно, метаболізм переходить на їх розщеплювання. Це і називається кетозом.

Кето-дієта для початківців. З чого розпочати дієту?

Правда, тут варто відразу додати, що домінуючим продуктом для кетозу є саме жири, оскільки надмірна кількість білку дозволяє почати процес глюконеогенезу, де глюкоза як би збирається з амінокислот. Для успішного дотримання кето-дієти треба розрахувати баланс поживних речовин на сніданок, обід, вечерю і навіть перекушування.

Найпростіше увійти до кетозу за допомогою голодування, але це небезпечно для організму, неприємно і взагалі малоефективно в довгостроковій перспективі. Замість цього досить на декілька днів обмежити споживання вуглеводів до двадцяти-тридцяти грамів на добу, щоб відчути перші ознаки кетозу — слабкість, яка швидко переходить в прилив енергії, легке запаморочення і незвичний фруктовий запах з рота. Ці симптоми називаються кето-грипом і проходять досить швидко, особливо якщо продовжувати дієту.

Що можна і не можна їсти з продуктів?

Оскільки тут важливо скоротити рівень вуглеводів і особливо глюкози в крові, перевага віддається низьковуглеводним продуктам. Щоб підтримувати стан кетозу, треба як мінімум 0.5 ммоль/літр кетонових тіл в крові — для цього треба скоротити споживання вуглеводів до мінімуму.

Також треба відмовитися від продуктів, що пройшли декілька складних стадій перероблювання — відразу “йде” борошняне і випічка на пшеничному борошні, солодке (окрім солодощів на натуральних цукрозамінниках), і все, що містить трансжири. Крім того, під заборону потрапляють соки, солодка газована вода, крохмальні овочі й коренеплоди, а також велика частина фруктів.

На кето-дієті можна пити воду, каву і чай без цукру — краще обійтися взагалі без солодкого, але за бажання можна використовувати безвуглеводний цукрозамінник — наприклад, стевію.

З алкоголю в такий режим харчування впишеться тільки келих сухого вина або 50 грамів горілки — саме у таких кількостях алкоголь ще не містить багато вуглеводів. Але, звичайно ж, на будь-якій дієті алкоголь не рекомендується до вживання, тому що вичислити його харчову цінність у більшості випадків буває досить складно.

Попри обмеження, вибір дозволених продуктів досить багатий, тому на тиждень можна скласти повноцінне меню зі смачних і різноманітних блюд.

Так, до вживання на кето-дієті дозволені:

  • зелені овочі;
  • усі види м’яса і жирної риби;
  • яйця;
  • натуральна і жирна молочна продукція;
  • олії та жири, що не проходили термічну або будь-яку іншу обробку;
  • всілякі горіхи, насіння і приправи.

Для перекушувань чудово підійдуть горіхи, а якщо хочеться все-таки солодкого, хорошим вибором будуть спеціальні кето-солодощі на стевії — ці продукти відмінно вгамовують голод і стануть відмінним підживленням для мозку — не гірше, ніж глюкоза.

Переваги й протипоказання до такого харчування

Дослідження довели ефективність кетогенної дієти як для позбавлення від зайвої маси тіла, так і для лікування деяких захворювань. У тому числі кето-дієта дозволяє регулювати рівень інсуліну при цукровому діабеті другого типу.

Крім того, в стані кетозу покращується контроль відчуття голоду та апетиту. На відміну від голоду, на такому харчуванні в організм потрапляють поживні речовини, тому знаходитися в цьому режимі можна дуже довго, одночасно і харчуючись безпечно для здоров’я, і ефективно спалюючи жир.

Також кето-дієта довела свою ефективність в профілактиці хвороб серцево-судинної системи. Вживання жирів, що містять корисні жирні кислоти, скорочує рівень ліпопротеїнів низької щільності й холестерину, тим самим запобігаючи розвитку атеросклерозу і подальшої ішемії міокарду.

Ще одна перевага — поліпшення фізичних і розумових здібностей під час знаходження в кетозі. В цей час мозок і м’язи використовують максимум доступних їм ресурсів, що дає можливість ефективніше займатися на тренуваннях при колишніх навантаженнях, а також знаходити нові креативні рішення в роботі або творчій діяльності.

Ми вже згадували лікування епілепсії як одну з переваг кетогенної дієти. Додамо в цю категорію ще і лікування хвороби Альцгеймера і паркінсонізму — жирні кислоти, домінуючі в раціоні при цій дієті, ефективно захищають нервові закінчення від руйнування, що і є основним їх лікувального ефекту.

Кето-дієта для початківців. З чого розпочати дієту?

Попри усю очевидну користь кето-дієти, для деяких категорій людей вона не рекомендована або зовсім протипоказана. Як мінімум варто проконсультуватися з лікарем з приводу доцільності такої дієти при наступних станах:

  • вагітність (вплив дієти матері на лактацію все ще гаряча тема для суперечок педіатрів, тому при лактації теж варто відмовитися від цієї дієти — про всяк випадок);
  • цукровий діабет першого типу, включаючи аутоімунний варіант;
  • захворювання нирок, печінки та підшлункової залози;
  • хронічні захворювання травної системи.

Вживання препаратів, які впливають на рівень цукру в крові, теж повинне стати приводом про всяк випадок проконсультуватися з лікарем, адже на кето-дієті саме контроль рівня глюкози вважається основним принципом дії. Гіпоглікемія — неприємний і небезпечний стан, який може розвинутися, якщо доповнити кето-дієтою прийом препаратів, які знижують рівень цукру.

В порівнянні з голодом і іншими швидкими способами позбавитися від зайвої маси, кетогенна дієта безпечна, ефективна, і може навіть використовуватися для лікування деяких захворювань. Як і для будь-якої іншої дієти, перед нею треба не лише правильно розрахувати баланс поживних речовин, але і проконсультуватися з лікарем або дієтологом з приводу того, чи не зашкодить вам такий тип харчування.

ico Наш інстаграм
×
Кошик